Jdi na obsah Jdi na menu
 


Členské příspěvky

FAČR zavádí členské příspěvky, nevyhne se jím žádný hráč.

Možná i vy jste zregistrovali z médií, že Fotbalová asociace České republiky (FAČR) od letošního roku zavádí systém členských příspěvků. Dosud bylo členství ve fotbalové rodině zdarma, hradily se jen administrativní poplatky, např. za zřízení registračních průkazů, přímý členský poplatek však český fotbal zavedený neměl. To přichází až nyní.


Fotbal postupoval podle vzoru jiných sportů, které mají tyto poplatky zavedené dlouhodobě a vedení FAČR nepopírá, že k jejich zavedení ho vedla i obtížná ekonomická situace celé společnosti, která se pochopitelně dotýká i fotbalu. "Rozhodně však nejde o získávání prostředků ve prospěch ústředí," vysvětluje předseda FAČR Miroslav Pelta. "Jde o projekt, který je připravován s cílem takto vybrané finanční prostředky, po odečtení nákladů na zajištění provozu spojeného s administrativou členství, investovat do nejnižších článků FAČR na podporu mládežnického fotbalu."

Finance ale nejsou jediným důvodem, proč se členské příspěvky, které budou v roce 2012 ve výši 50 korun ročně, a v dalších letech ve výši 100 Kč pro mládež a 200 Kč pro dospělé, zavádějí. Fotbal se totiž také snaží vystopovat číslo skutečně aktivních fotbalistů. "Dlouhodobě pracujeme s tím, že český fotbal má 650 000 registrovaných hráčů. Ale víme, že to může být údaj zkreslený," přiznal v médiích generální sekretář Fotbalové asociace Rudolf Řepka. Spekuluje se o tom, že aktivních hráčů bude přibližně 250 000, nicméně členské příspěvky nebudou platit jen oni. "V novém systému budeme započítávat i trenéry, rozhodčí, maséry, hlavní pořadatele… Každý, kdo bývá uveden v zápisu o utkání, musí být členem FAČR," vysvětluje Řepka.

Veškeré náležitosti spojené s členstvím v FAČR je třeba vyřídit do konce února 2012. Jaké budou sankce, pokud se tento úkol nepodaří splnit? FAČR garantuje: kdo ve stanoveném termínu přihlášku podá, bude od 1.7.2012 naším členem. Za později podané přihlášky se neručí a pro hříšníky to může mít zcela fatální následky. "Kdo nebude členem, nesmí po 1.7.2012 nastoupit do utkání, dělat trenéra, rozhodčího, maséra atp.," vysvětluje generální sekretář Řepka. Hříšníkově týmu pak hrozí kontumace a případné další disciplinární postihy.

Pokud máte zájem o členských příspěvcích si více přečíst, doporučujeme stránku připravenou FAČR, kterou najdete
zde. Jak vypadá členský formulář, můžete nahlédnout zde.